top of page
Rodzicu nastaw pozytywnie dziecko
przed pierwszą wizytą 

Bardzo często u dzieci  wizyta związana z jakimkolwiek badaniem wywołuje stres i lęk. 

Ponadto dzieci, które miały wykonywane wcześniej badania u okulisty z zakropleniem oczu jednoznacznie na hasło : "badanie oczu, badanie wzroku" wracają wspomnieniami do tej wizyty i wówczas wchodząc do naszego gabinetu są zalęknione i niechętne do współpracy. A współpraca dziecka z osobą badającą  w przypadku badania wielu parametrów wzrokowych jest konieczna. 

W związku z tym przygotowałyśmy kilka informacji dla dzieci, które prosimy, abyście Państwo przekazali dziecku przed naszym spotkaniem.

  1. Proponujemy nie używać słowa - badanie :) spotkanie odbywa się w przyjaznym dla dzieci miejscu, w którym sprawdzamy czy oczy wyraźnie widzą i czy prawidłowo ze sobą współpracują. Czy może jest tak, że któreś oczko próbuje być lepsze od drugiego i ciągle ściga się z drugim. I jeżeli tak jest musimy sprawdzić, które wygrywa prawe czy lewe.

  2. W czasie spotkania będą obecne dwie Panie: Magda i Agnieszka.

  3. W naszym gabinecie mamy dużo ciekawych i dziwnych urządzeń, na których dzieci mogą w czasie wykonywania  zadań obejrzeć, np.  fajne obrazki. Są m.in. magiczne okulary, w których czasami dzieci mogą zobaczyć ukryte w książeczkach rysunki. - prosimy zaznaczyć, że CZASAMI  ponieważ dziecko, które nie posiada trzeciego stopnia widzenia obuocznego, czyli stereopsji, obrazków tych nie zobaczy i może być zawiedzione.

  4. Wszystkie zadania, o które proszą panie są bezpieczne, bezbolesne, a czasami śmieszne. I to nie wszystko. W gabinecie jest duży słój ze słodkościami, a obok niego mały, pusty koszyczek  i za każde dobrze wykonane zadanie dziecko może podejść do dużego słoja , wyjąć sobie coś pysznego i wrzucić do koszyczka. Na koniec wizyty wszystkie zasłużone :) słodkości pakujemy do torebki i dziecko zabiera je do domu.  I tutaj Drodzy Rodzice jeżeli macie coś przeciwko tej metodzie motywacji prosimy o wcześniejszą informację i oczywiście nie wspominanie dziecku o tej atrakcji. Badanie parametrów wzrokowych zwłaszcza  u małych dzieci nie należy do łatwych zadań, nie zawsze dziecko pozwoli na sprawdzenie tego co założyliśmy i powinniśmy uzyskać dla pełnego obrazu stanu  widzenia obuocznego. Stąd pomysł ze słodkościami w myśl zasady: cel uświęca środki :)

  5. Prosimy o zapoznanie dziecka z czterema kształtami Lea (w zakładce Niezbędnik można pobrać  kartę z symbolami). I wyjaśnienie, że kształtów tych dziecko uczy się po to, żeby na spotkaniu udało mu się każdym oczkiem osobno odczytać  pokazywane przez jedną z pań kształty - badanie to jest niezwykle ważne dot. ostrości wzroku dlatego prosimy, aby bardzo pozytywnie nastawić dziecko do tego zadania.

Jeżeli nasuwają się Państwu jakieś dodatkowe informacje (co  dziecko lubi, czym się  interesuje, ulubieni bohaterowie bajek), które mogą pomóc nam nawiązać lepszą relację z dzieckiem w czasie badania prosimy o ich przesłanie na nasz adres mailowy jeszcze przed zaplanowaną wizytą.

Jednocześnie prosimy mieć na uwadze fakt, iż czasami mimo naszego wysiłku i zaangażowania nie zawsze udaje się przeprowadzić pełne badanie podczas jednej wizyty. W takim przypadku należy brać pod uwagę konieczność kolejnego spotkania.  

Czasami dziecko nie jest jeszcze gotowe na podjęcie pełnej współpracy. Znaczna część wykonywanych przez nas testów to testy subiektywne, zatem bazują na informacji zwrotnej od dziecka.  W takim przypadku do badania należy wrócić za jakiś czas, po osiągnięciu przez dziecko odpowiedniej gotowości.

bottom of page